Henry Ford

Henry Ford se narodil v roce 1863 v Michiganu a vyrůstal v chudé hodině. Jeho otec byl farmářem a tak i Ford musel pracovat jako farmář, tato práce ho však nebavila a většinu času trávil v dílně, kde také postavil svůj první parní stroj. Poté se začal v této oblasti dále vzdělávat a zlepšovat a později sestavil první benzínový motor.
automobily od Forda
O pár let později pak založil firmu Ford Motor Company, jejíž výroba se postupně rozšířila do celého světa. Prvním modelem byl Ford A a později začala firma vyrábět i traktory. Henry Ford také založil nadaci pro zajištění míru, která se jmenovala – Ford Foundation.

Nejznámějším modelem této firmy byl model Ford T. Ten se začal vyrábět v roce 1908 a brzy se jej prodalo několik milionů kusů a začal se prodávat po celém světě. Byl oblíbený zejména proto, že byl módní, pohodlný a dostupný. Jeho výroba skončila až po více než 30-ti letech a prodalo se ho neuvěřitelných 15 milionů. Tento model se tak stal hlavním příkladem masové výroby.
ford kabriolet
Ford také zavedl ve své společnosti pásovou výrobu jako první na světě, to sebou přineslo:
– byla zavedena montážní linka
– došlo k plánování a organizaci výroby
– rozdělení výroby na jednotlivé fáze
– racionalizace výroby
– vyráběli více zboží při nižších nákladech
– zkrácení pracovní doby a zvýšení mezd pracovníků
– zavedení sociálního programu pro zaměstnance – zdravotní péče, sportovní a kulturní vyžití
– zrušení odborů
– zvýšení produktivity práce  a zrychlení výroby jednotlivých aut až o 10 hodin
nákladní auto
Tento způsob výroby se stal inspirací pro všechny ostatní společnosti a manažery z celého světa, včetně českého podnikatele Tomáše Bati.
Fordovy závody se pak rozšířili do celého světa, například do Belgie, Itálie či Německa a byla tak dostupná všem. Jeho úspěch znamenal nejen revoluci v průmyslu, ale velký vliv na moderní kulturu.